Wspólnoty
Rada Duszpasterska
Rada duszpasterska – rada, do której należeć powinni księża pracujący w parafii oraz świeccy. Rada duszpasterska jest wyłącznie organem doradczym proboszcza, a jej zadaniem jest analiza działań pasterskich i definiowanie praktycznych wniosków. Istnienie rady duszpasterskiej nie jest wymuszone prawem kanonicznym, natomiast ich istnienie w parafiach diecezji zależne jest od decyzji biskupa diecezjalnego, który określa również sposób i zakres działania rad.

Caritas
Caritas, Caritas Internationalis – organizacja charytatywna działająca na całym świecie, w tym również w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Caritas Catholica powstała w 1926 roku.

Akcja Katolicka
Akcja Katolicka – ruch katolików świeckich (laikatu), zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi, powstały w 1876 r. pod nazwą Opera dei Congressi w celu przeciwdziałania wzrostowi prądów liberalnych i antyklerykalnych.

Róże Różańcowe
Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20. osób, z których każda osoba codziennie modli się jedną dziesiątką Różańca świętego według przydzielonej tajemnicy – w ten sposób codziennie odmawiany jest cały różaniec. Istotne jest to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji.
ZASADY
Każdy członek Róży odmawia przydzieloną tajemnicę Różańca, każdego dnia, przez cały miesiąc, gdzie przed jej odmawianiem poleca Bogu podaną intencję. W pierwszą Niedzielę miesiąca, po Mszy świętej o godz. 7:30 tajemnica ulega zmianie na następną.
Każdy członek Róży odmawia przydzieloną tajemnicę Różańca, każdego dnia, przez cały miesiąc, gdzie przed jej odmawianiem poleca Bogu podaną intencję. W pierwszą Niedzielę miesiąca, po Mszy świętej o godz. 7:30 tajemnica ulega zmianie na następną.

Liturgiczna Służba Ołtarza
Lektor – chrześcijanin ustanowiony do czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Niekiedy, zważywszy na okoliczności, dopuszcza się możliwość sprawowania tych czynności podczas liturgii przez inne osoby świeckie, niebędące ustanowionymi przez władzę kościelną. Wówczas lektorom powierza się troskę o prawidłowe przygotowanie tych osób.
Ministrant:
– Kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki
– Służy Chrystusowi w ludziach okazując bliźnim szacunek i pomoc
– Zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem
– Rozwija w sobie życie Boże
– Poznaje liturgię i żyje nią
– Wnosi wszędzie prawdziwą radość
– Zdobywa kolegów dla Chrystusa
– Jest pilny i sumienny w nauce i pracy.
Jeśli te zasady uważasz za wartościowe i masz trochę odwagi, by się z nimi zmierzyć…
Jeśli przyjąłeś sakrament Chrztu i I Komunię św. …
Jeśli pragniesz bliższej więzi z Chrystusem i chcesz pomagać kapłanom przez pełnienie posług w liturgii Kościoła…
Jeśli oczywiście jesteś chłopcem i chodzisz do szkoły podstawowej… to znaczy, że powinieneś dołączyć do grona ministrantów. Najlepszym czasem na taką decyzję jest początek września, bo wtedy rozpoczynają się spotkania dla kandydatów na ministrantów. O rozpoczęciu tych spotkań usłyszysz w ogłoszeniach parafialnych.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) – jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – ma na celu uwrażliwianie dzieci na potrzeby swoich rówieśników na całym świecie. Pod skrzydłami PDMD mali chrześcijanie na miarę swych możliwości, wciąż spieszą z pomocą potrzebującym rówieśnikom w krajach misyjnych.
